kotle Verner

1. Zažitý postup při výběru rodinného domu a volbě vytápění
2. Kvalifikovaný výběr zdroje tepla
3. Vytápění rodinného domu
4. Komentáře a příklady realizací

Zažitý postup při výběru rodinného domu A VOLBĚ VYTÁPĚNÍ

Při výběru rodinného domu většinou plánujeme jeho vzhled, uspořádání místností, přemýšlíme, jaký nábytek si do nového domu pořídíme apod. Teprve později si uvědomíme, že další z věcí, kterou budeme muset rozhodnout, je způsob, jakým budeme v domě topit. Ale stejně jsou na tom rozvody elektřiny a vody, v dnešní době i rozvod počítačové sítě, televizního signálu, zabezpečení objektu, rozvod centrálního vysavače apod. - i ty zůstávají jaksi stranou s tím, že se pak „nějak vymyslí“. Ale zpět k vytápění. Zažitou praxí je dnes již nemoderní topení s kotlem ve sklepě. Realizace tohoto „klasického“ systému však u většiny z nás představuje nutné zlo.

Protože si myslíme, že by to mělo být jinak a potřebujete co nejvíce informací pro kvalifikovaný výběr systému vytápění, pokusíme se Vám poradit, co si máte nechat od projektanta předložit a vysvětlit.

kvalifikovaný výběr zdroje tepla

Nejdůležitější otázkou je, jaký výkon pro topení a ohřev teplé užitkové vody pro náš rodinný dům potřebujeme. Tento údaj nám dodá projektant.

Pokud nám projektant spočítá tepelné ztráty pod 10 kW, je to „podezřelé“, protože s takovým výkonem nelze zajistit dostatečné větrání domu. Pak se musíme smířit s tím, že máme doma „smrádek, ale teploučko“. Takže pokud máme rádi čerstvý vzduch, neměli bychom se pouštět do extrémů a platit zbytečně za enormní zateplení, které je ve skutečnosti nevyužité.

Uvedeme příklad: Moderní jednogenerační dům má spotřebu tepla zhruba 45 GJ za rok. Zateplením chceme ušetřit 15 %, to je 6,75 GJ. Při dnešní ceně tepla cca 350 Kč/GJ činí roční úspora 2 360 Kč. Aby byla investice správná, musí se za deset let vrátit, to znamená, že do většího zateplení můžeme investovat zhruba 23 600 Kč, v naprosté většině případů však bude takové „dozateplení“ několikanásobně dražší.

Pro výkony od 10 do 15 kW je vhodné vytápět dřevem v kombinaci s dalším typem energie. Dřevo je levné a příjemné, zemní plyn nebo elektřina jsou zase pohodlné a použitelné, i když nejsme doma. Pro tento účel se svými vlastnostmi přímo nabízí interiérové topidlo s napojením na systém ústředního vytápění.

Doporučujeme volit topidlo s ohledem na to, jak velký výkon je odveden vodou do radiátorů. Žádoucí je co nejmenší podíl sálavého tepla přímo do místnosti. Ideální poměr výkonu do topného systému umožňuje příjemné sezení i v blízkosti topidla (cílem je, aby topidlo nepálilo jako oheň nebo krb) a zároveň zajišťuje dostatečné teplo i v dalších místnostech.

Topení dřevem je vhodné umístit do obytné místnosti, abychom mohli doslova vychutnávat „dar ohně“, ať již pohledem nebo pocitem. U novostaveb je zvlášť vhodné využít interiérový kotel se zadním přikládáním. Tento kotel plní funkci krbu, ale obsluhuje se z technické místnosti, což znamená žádné prokuřování, prášení a nepořádek v obytné místnosti.

Pro výkony vyšší než 15 kW je vhodné využít automatický kotel na pelety opět v kombinaci s jinou energií, která slouží jako záloha v době dlouhodobé nepřítomnosti obsluhy.

Vytápění rodinného domu

Nemáme ambice vypsat všechny možnosti vytápění rodinného domu, které na trhu existují, ale pokusíme se upozornit na několik, pro někoho zatím nezvyklých, prvků a názorů:

Interiérový kotel je krbové topidlo s vlastnostmi kotle, které je napojeno na topný okruh buď přímo nebo přes akumulační nádrž. Jednou z výhod akumulačních nádrží je zabudovaný ohřev teplé užitkové vody, takže nahrazují boiler. Interiérový kotel je zabudován do zdi a „hrubá obsluha“, tedy manipulace s palivem a popelem probíhá mimo obývanou místnost – buď z technické místnosti, z chodby nebo i z venkovního prostoru. Interiérový kotel je vhodné doplnit elektrokotlem, neboť jeho instalací získáme levnou sazbu elektrického proudu, kterou šetříme další náklady na provoz mrazničky, ledničky, pračky, myčky a dalších spotřebičů v domácnosti. Jedná se o nejspolehlivější typ kotle, náklady na jeho pořízení jsou nízké a zabezpečí vytápění domu i v době nepřítomnosti majitele.

Systém VERNER SPIRO. Jedná se o systém nahrazující radiátory s následujícími významnými výhodami: Lze jej zabudovat do stavby, takže s ním lze velice dobře doplnit i náročný interiér. Topné prvky lze zakrýt dřevem, keramikou a dalším libovolným materiálem. Oproti radiátorům a podlahovému vytápění je také silně omezeno víření prachu, takže stěna nad topnými prvky zůstává čistá i po mnoho let.

Kotel na pelety by měl umět spalovat nejen bílé dřevěné pelety, ale i obilí a alternativní pelety. Bílých dřevěných pelet jsou omezené zdroje a při jejich větším rozšíření bude cena jen růst. Je to jako s každým zbožím, kterého není dostatečné množství. Naopak alternativní pelety jsou vyráběny většinou ze slámy a dalších rostlin, zde je zdroj podstatně větší, takže tu je i předpoklad stálejších cen.

Podlahové vytápění v zásadě nedoporučujeme do obytných místností a do místností obývaných dětmi. Tento typ vytápění je spojen s větším efektem polétavého prachu a tak nejenže musíme více uklízet, ale tento prach i vdechujeme, což může být nebezpečné zvláště pro malé děti. Podlahové vytápění je vhodné do koupelny, šatny nebo do části kuchyně pod dlažbu.

Komentáře a PŘÍKLADY realizacÍ

Systém VERNER SPIRO je nový moderní systém ověřený šestiletým provozem. Pokud s tímto systémem počítá projektant, je velice hezké a účelné zabudovat topné prvky do výklenků pod okna a zakrýt je dřevěnými obklady ve stejném stylu jako okolní nábytek. Z VERNER SPIRO lze s výhodou vytvořit topné sloupy do vysokých hal nebo schodišť, ty pak zabezpečí minimální rozdíly teploty u země a v nejvyšším místě prostoru. V jednom případě byl tento systém výhodně umístěn do starého nepoužívaného komína. V místnosti s dobře izolovanými okny není nutné topné prvky umísťovat pod okna, mohou být umístěny i na protilehlých zdech, a i tak bude zabezpečeno příjemné vytopení celé místnosti.

Kombinace interiérového kotle, akumulační nádrže, elektrokotle a systému VERNER SPIRO je komplexním řešením a zajišťuje velice komfortní a levný způsob vytápění. Tato koncepce je navržena s důrazem na extrémně nízkou spotřebu elektřiny. Na elektrické energii tak lze ušetřit i 3000 Kč ročně v porovnání se zplyňovacím kotlem na dřevo. Systém počítá i s ohledem na možný výpadek elektrické energie. Oběhové čerpadlo, které má za normálních okolností příkon 20 W, se při výpadku elektrické energie přepne na nouzový režim s odběrem pouze 10 W. V tomto režimu je pak čerpadlo napájeno ze záložního zdroje nebo akumulátoru z automobilu.



Pasivní a nízkoenergetické domy  |  Jak vybrat koupelnový nábytek?  |  ekologické poradenství